CS Čeština DE Deutsch EN English

Aktuality

IX. Mezinárodní folklorní festival Krásná Lípa 8. – 10. června 2018

Ve dnech 8. – 10. června 2018 se pod záštitou senátora SPČR Zbyňka Linharta, hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a starosty města Krásné Lípy Jana Koláře již podeváté uskuteční Mezinárodní folklorní festival Krásná Lípa. Tuto nejsevernější oslavu lidového umění a tradic pořádá folklorní soubor Lužičan z Krásné Lípy za finanční podpory Ústeckého kraje, města Krásná Lípa a ministerstva kultury ČR. Festival získal certifikát Rodinného stříbra Ústeckého kraje pro rok 2018.

V rámci festivalu se divákům představí folklorní soubory – Topĺan ze slovenských Giraltovic, Vycpálkovci a čínská skupina Pivoňka z Prahy, slovácká Lúčka ze Svatobořic a valašský Ševčík z Ostravy, polský soubor Jedliniok z Wroclavi a dětský soubor Dziparins z Lotyšska. Z Krásné Lípy se představí děti ze základní školy, dětské folklorní soubory Křiničánek a Dykytka, soubor Lila - Rosa a pořadatelský Lužičan, který tyto dny nabité folklorem zajišťuje. Třešničkou na dortu bude koncert známé kapely Fleret se Zuzanou Šulákovou. Moderátorem všech programů je Martin Louka.

Zahajovací pořad festivalu bude probíhat v Doubické hospodě, kde se v celovečerním programu představí Slovácký soubor Lúčka ze Svatobořic.

Sobotní program odstartuje na krásnolipském náměstí. Dopoledne od 10.oo hod. bude patřit dětem. Divákům se přestaví folklorní soubory Křiničánek, Dykytka, Lila - Rosa a Dziparins. Zazpívají malí i větší zpěváčci Základních uměleckých škol, vystoupí děti krásnolipské Základní školy s ukázkami programu z letošní školní akademie. Během dopoledne se také setkají představitelé města se zástupci souborů na slavnostním přivítání. Ve 13.3o hod. se cca 240 krojovaných účinkujících seřadí na schodech před kostelem sv. Máří Magdalény a poté se průvodem přemístí do prostoru na náměstí, kde od 14.15 hod., po zahájení, začne Galaprogram IX. MFF Krásná Lípa rozdělený na dvě části. Vystoupí zde soubory Lúčka (Svatobořice), Toplan (Slovensko), Jedliniok (Polsko), Vycpálkovci (Praha), Ševčík (Ostrava) a Pivoňka (čínská skupina Praha). Po první části programu proběhne vyhodnocení soutěžní jízdy zručnosti elektromobilem. Následuje druhá část galaprogramu. Vyvrcholením celého dne bude od 19.oo hod. koncert známe kapely Fleret se Zuzanou Šulákovou. Na samý závěr ještě zahrají muziky zúčastněných souborů, při kterých si můžou všichni zatančit a zazpívat. Po celý den bude probíhat stánkový prodej, prezentace traktorů ISEKI a užitkových elektrických automobilů Goupil a GEM. Soutěžní jízda zručnosti proběhne na náměstí před Domem ČŠ od 10.oo hod do 15.oo hod.

V  neděli se uskuteční prohlídka Domu Českého Švýcarska a mše v krásnolipském kostele Sv. Máří Magdaleny. Se zpíváním a hraním před kostelem se s festivalem rozloučíme.

Tuto akci finančně podpořil Ústecký kraj, město Krásná Lípa a Ministerstvo kultury ČR. Všichni pořadatelé se již nyní těší na spolupráci se všemi partnery, příjemná setkání s účinkujícími a samozřejmě hlavně na diváky. Přejme si, aby se vše vydařilo podle plánů a hlavně slunné a teplé (zvláště to teplé zde na severu) počasí. 

Naďa Semelková – organizační ředitelka festivalu


5.6.2018


Aktuální pohled

Krásná Lípa - aktuální pohled na Křinické náměstí


Atuální počasí na webu meteorologické stanice v Krásné Lípě

Rizika a nebezpečí

Odkazy

Program kina

14.11. 18:00
Mumie

21.11. 18:00
Rozpolcený

30.11. 17:00
Kráska a zvíře

Celý program

Akce ve městě

Mobilní aplikace

Krásná Lípa - mobilní aplikace Česká obec

Mapa Krásné Lípy

Krásná Lípa - mapa

Mapa Děčínska

Turistický průvodce

EKOLAMP

Jsme na Facebooku

planujvylety.cz