CS Čeština DE Deutsch EN English

Aktuality

Škoda Auto Tour de Feminin 2021, Memoriál Šárky Víchové-Peškové

Tour-de-Feminin.jpgPo roční přestávce způsobené koronavirovou situací se letos opět uskuteční mezinárodní cyklistický etapový závod žen Tour de Feminin.
Třiatřicátý ročník se pojede od čtvrtka 8. do neděle 11. července 2021 v oblasti Šluknovského výběžku, Národního parku České Švýcarsko a Lužických hor. Závodnice během čtyř dnů absolvují 340,6 kilometrů a projedou 33 obcemi okresu Děčín. Závod je zároveň zařazen do programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje a je také regionálním produktem Českosaského Švýcarska.
Podnik je od roku 1990 zařazen do kategorie Women Elite UCI 2.2. Díky novému titulárnímu partnerovi se letos oficiálně jmenuje Škoda Auto Tour de Feminin.
Tváří závodu byl od jeho vzniku v roce 1988 coby hlavní organizátor a ředitel pan Jiří Vích z Krásné Lípy, který ho založil pro svou dceru a úspěšnou reprezentantku přelomu 80. a 90. let Šárku. Po jejím skonu v roce 2018 se závod jede rovněž jako Memoriál Šárky Víchové-Peškové.
Vích v roce 2020 závod předal nové generaci organizátorů ze spolku Mandavan pod vedením Jana Novoty. Vích je nově čestným ředitelem závodu.
 

Téměř 200 závodnic: Kapacita pelotonu je 176 závodnic, což je limit UCI. "Už od ledna máme přihlášky maximálního počtu 29 týmů, za každý tým může jet až šest závodnic," říká Jan Novota. Dosud nejvíc cyklistek jelo Tour de Feminin v letech 2016 a 2017 – celkem 182. "Už teď víme, že některé týmy kvůli covidové situaci musely účast odřeknout, proto jednáme s náhradníky," dodává Novota. Tradičně se očekává účast například polských, německých či nizozemských družstev. Česko budou reprezentovat týmy Dukla Praha a Team CykloTrener. Diváky ze Šluknovského výběžku určitě potěší start místních rodaček – dvojčat Adriany a Viktorie Marschnerových či Ivany Loubkové.

Jedná se o startu Sáblíkové: Ve hře je ale ovšem jedno velké české jméno. "Jednáme o startu Martiny Sáblíkové," prozradil Novota. Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení má několik titulů z domácích cyklistických šampionátů, na severu Čech už dvakrát závodila. V roce 2014 dojela celkově druhá za Američankou Briannou Walleovou, vyhrála časovku a získala modrý trikot nejlepší vrchařky. V roce 2012 závod nedokončila.

Podnik je poslední přípravou před olympiádou v Tokiu. "Spolu s ženským Girem d´Italia je to pro případné olympioniky v pelotonu poslední možnost, jak se před olympiádou rozzávodit," dodává Novota.

Čtyři etapy, 340 kilometrů: Závod se letos jede jako čtyřetapový, poprvé od roku 1994. Začíná 13kilometrovou individuální časovkou se startem a cílem v Krásné Lípě. I druhá etapa začíná a končí v Krásné Lípě. Třetí startuje a končí v Rumburku, závěrečné dějství odstartuje ve Varnsdorfu a skončí v Krásné Lípě, která je tradičním hlavním centrem závodu. "Hlavními parametry závodu jsou atraktivní a reprezentativní prostředí, propagace Národního parku České Švýcarsko a Lužických hor, gradující obtížnost etap. Věříme, že závod bude pro diváky oproti předchozím ročníkům ještě víc atraktivní. Pokud to podmínky dovolí, rádi bychom po každé etapě uspořádali pro diváky také zábavný kulturní program," upřesnil Novota. Novinkou bude rovněž velkoplošná projekce v prostoru cíle a přímý přenos z každé etapy vysílaný přes internet. Ten si organizátoři už třikrát vyzkoušeli na Tour de Zeleňák – největším amatérském cyklistickém závodě pro více než 700 cyklistů, který se ve Šluknovském výběžku jezdí na prakticky stejných silnicích a cestách. "Přenosy se osvědčily a lidi to bavilo, měli jsme ohlasy i ze zámoří. Těšíme se, že i tímto způsobem zpropagujeme ženskou cyklistiku," usmál se Novota. Závod bere i pro sebe jako velkou zkoušku. "Je to pro mě určitě největší výzva, už několik týdnů špatně spím," říká Novota s humorem. "Snad to ale všechno zvládneme. Držte nám palce."

Základní parametry závodu: Škoda Auto Tour de Feminin, Memoriál Šárky Víchové-Peškové 33. ročník, 8.–11. července 2021.

Celková délka tratě je 340,6 kilometru: 1. etapa 13 km časovka, 8. 7. 2021 start 16:00, Okruh Rumburské vzpoury, start-cíl: Krásná Lípa – Doubice – Krásná Lípa; 2. etapa 102 km, 9. 7. 2021 start 15:00, Národním parkem, start-cíl: Krásná Lípa – Krásná Lípa; 3. etapa 111 km, 10. 7. 2021 start 15:00, Šluknovskou pahorkatinou, start-cíl: Rumburk – Rumburk; 4. etapa 115 km, 11. 7. 2021 start 10:00, Lužickými horami, start-cíl: Varnsdorf – Krásná Lípa. V závodu je vypsáno 5 rychlostních a 18 vrchařských prémií. Cyklistky soutěží o dílčí trikoty: soutěž jednotlivkyň – žlutý trikot; bodovací soutěž – zelený trikot; nejlepší vrchařka – puntíkatý trikot; nejlepší závodnice do 23 let – bílý trikot; nejlepší Češka – český trikot.

Další fakta: nejvíce titulů: 5 – Hanka Kupfernagelová, Německo (1996, 1997, 1999, 2000, 2007); nejvíce vyhraných etap: 15 – Hanka Kupfernagelová, Německo; počet států s celkovou vítězkou: 12; nejvíc vítězství celkově: Německo – 11; české triumfy: 2 – 1988 + 1989 Radka Kynčlová (v barvách Československa); česká etapová vítězství: 4 Kynčlová, 2 Šárka Víchová, Miluše Flašková, Lada Kozlíková, 1 Julie Pekárková, Martina Sáblíková (dosud poslední česká etapová vítězka, 2014); vítězka 2019: Vita Heine (Norsko).

Text: Organizační výbor Tour de Feminin
Foto: Jakub Trmal


31.5.2021


Aktuální pohled

Krásná Lípa - aktuální pohled na Křinické náměstí


Atuální počasí na webu meteorologické stanice v Krásné Lípě

Rizika a nebezpečí

Odkazy

Program kina

Akce ve městě

Mobilní aplikace Česká obec

Krásná Lípa - mobilní aplikace Česká obec

Mapa Krásné Lípy

Krásná Lípa - mapa

Mapa Děčínska

Odstávky elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Katalog sociálních služeb

Komunitní plánování na Šluknovsku - Katalog poskytovatelů sociálních služeb

Jsme na Facebooku

Mobilní aplikace Artur