CS Čeština DE Deutsch EN English

Aktuality

Dětský karneval

Detsky-karneval.jpgV sobotu 7. března 2020 od 15:00 jsou všechny děti zvány do kulturního domu v Krásné Lípě na dětský karneval. Na děti čeká spousta zábavy, soutěží a tanečků. Děti karnevalem provede balónkový baron Daniel Syrovátka a DJ Jirka Koubek. Vstupné je 20 Kč.


6.3.2020


Volejbalový turnaj Femina

Femina.jpgV sobotu 7. března 2020 se od 9:30 v tělocvičně Sportovního areálu Českého Švýcarska v Krásné Lípě hraje turnaj Femina – tradiční volejbalový turnaj ženských družstev k oslavě Mezinárodního dne žen.


6.3.2020


9. zasedání Zastupitelstva města Krásná Lípa

9 ZM.jpgZasedání se koná 9. března 2020 od 17:00 v zasedací místnosti MěÚ. Na programu jednání jsou: činnosti města, správa o stavu majetku, zpráva o činnosti o. p. s. České Švýcarsko, pozemky, prodej nemovitostí, diskuze občanů a různé.


3.3.2020


Akce zrušena. Přednáška „Krásná Lípa 150 let městem, 289 let městysem“

krasna-lipa-150let.jpgPivovar Falkenštejn ve spolupráci s městem Krásná Lípa pořádá ke 150. výročí povýšení Krásné Lípy na město historickou přednášku Jana Němce. Přednáška se koná 19. března 2020 v Pivovaru Falkenštejn v Krásné Lípě a začíná v 18:00.


28.2.2020


Akce zrušena. Jarní sraz turistů Děčínska – 60. ročník ➦ 21. března 2020

Jarni-sraz-turistu.jpgKaždé jubileum bychom si měli alespoň připomenout. Nebude se již opakovat. Jubileum kulaté bychom však měli určitě důstojně oslavit. To platí v každém ohledu, ve všech oblastech našeho života, sport a turistiku nevyjímaje. Ano, před šedesáti lety byla založena tradice jarních srazů turistů a slavit se bude.
Nahlédnutím do kalendáře turistických akcí pro KČT oblast Ústecký kraj na rok 2020 zjistíme, že kulaté narozeniny konkrétní akce si letos nepřipomeneme pouze u nás v Krásné Lípě, ale z podobného důvodu se budeme těšit i do Chomutova, Teplic, Klášterce nad Ohří a Loun.
 
Pár slov úvodem
Byl to před šedesáti lety rok plný významných událostí. Pouze namátkou: první člověk ve vesmíru – Jurij Gagarin obletěl 1x Zemi, začíná se stavět Berlínská zeď, byla zahájena stavba Nechranické přehrady, Otto Wichterle vyrobil první měkké kontaktní čočky a další. Nu a k tomu všemu, světe div se, byl připraven a realizován první jarní sraz turistů našeho tehdejšího okresu. Že nemůžeme srovnávat? Ale ano. Protože jsou události celosvětového, celostátního ale také regionálního významu. Každá z nich má mimořádný význam pro danou oblast a je nutné, abychom na ně nezapomínali.
 
Zrodila se myšlenka
V roce 1957 se uskutečnila akce, která byla nazvaná 100 jarních kilometrů. Hlavním smyslem bylo mobilizovat turistické oddíly k masové účasti členů a všech příznivců turistiky a získávat širokou veřejnost pro aktivní pohyb a vztah k přírodě vůbec. Každá první jarní neděle v dalších letech byla nazvána Turistickou nedělí a byla vždy zahájena akcí 100 jarních kilometrů. A to už byl pouze nepatrný krůček k tomu, aby Okresní výbor turistiky OV ČSTV v Děčíně připravil tzv. Jarní sraz turistů a 26. března 1961 v Kamenické Šenově u Panské skály plánovanou akci uskutečnil. Sešli se turisté z celého okresu, další rok následovala Vlčí Hora (tehdy ještě samostatná obec) a z jarních srazů se stala nádherná tradice.
 
Jedna zajímavost
To byly roky 1962–1965. Tehdy se jarní srazy turistů organizovaly zvlášť pro západní a východní část okresu. V roce 1965 dokonce i pro střední část okresu (na Vrabinci, Stožci a opět ve Vlčí Hoře). Rok 1966 vrátil jarní srazy opět na jedno místo.
 
Tak šly roky…
… střídala se města a obce, aktivních turistů i účastníků z řad veřejnosti přibývalo a stejně tak přibývalo míst a památek, se kterými nás organizátoři jednotlivých jarních srazů seznamovali. Ta krásná tradice pokračovala s každoroční železnou pravidelností až do roku 1991. Ve zmíněném roce se spojily Kluby českých turistů okresu Děčín a Česká Lípa do Labsko-lužické oblasti a první velkou akcí byl hned na jaře roku 1992 Oblastní jarní sraz turistů. Organizací byl pověřen tak trochu symbolicky KČT Krásná Lípa, který se také v roce 1991 rozloučil s Tělovýchovnou jednotou a osamostatnil se.
 
A pokračujeme
Opět rok co rok, Rumburk, Česká Lípa, Děčín, Brtníky, Sloup v Čechách, Česká Kamenice, Mimoň, Šluknov a další za účasti stovek a tisíců účastníků, kteří milují pobyt v přírodě, mají zájem navštívit nepoznané a chtějí navázat nová přátelství. Loňský jarní sraz hostil KČT Dolní Poustevna a pořadatelství v roce letošním bylo přiděleno KČT Krásná Lípa.
 
Jarní srazy v Krásné Lípě
KČT Krásná Lípa byl založen v roce 1981 jako nový odbor při TJ Krásná Lípa. V šedesátileté historii byla organizace jarních srazů přidělena tomuto klubu celkem 5x. Vzpomínáte? 1985 – základna klubu za fotbalovým hřištěm, počasí slunečné, ale po předchozím tání travnatá plocha základny doslova rozbahněná, ale u výborného kulturního programu a občerstvení nálada skvělá. 1992 – bohatý kulturní program v místním kině, odhalení pamětní desky bratrům Bienertovým a otevření první části zrekonstruované žluté trasy přes Kyjovský hrádek. 1997 – vystoupení krásnolipských tanečních a pěveckých souborů v Besedě na náměstí, přesun na hráz přehrady v Kyjově, občerstvení a slavnostní otevření kompletní žluté stezky Kyjovským údolím. 2008 – hlavním bodem srazu v tomto roce byla turistická výstava v tehdejším Domě volného času (dnes relaxační centrum Aparthotelu Lípa) a konečně rok 2013 – na toto období udeřila zima, kterou umocňoval krutý mráz a prudký vítr (nejdříve zmrzl chleba, potom už mrzla i hořčice a kdo okamžitě nesnědl guláš, měl smůlu). V místním kostele pak proběhl kulturní program s předáním odměn aktivním členům KČT a přítomní vyslechli mimořádný koncert na opravené varhany.
 
Co chystá Krásná Lípa na letošní rok?
Především netradiční místo prezentace a úvodního společného setkání. Představte si, že 200 m od centra města je místo, ze kterého je výhled na Krásnou Lípu a okolí jako z malé „rozhledny“. Nevěříte? Přesvědčíme Vás. A dokonce Vám při tom nebeském výhledu bude hrát hudba a budete si moci dát něco dobrého na zub. A co víc. Ať bude venku sebehorší počasí, Vy se budete kochat pod střechou a v teple. Připravíme Vám i malou výstavku fotografií, které Vám vypoví pohádku o tom, jak poctivý, skromný a pracovitý člověk zachránil malou továrničku před totální zkázou. To vše již od 9 hodin. V 11 hodin zahájíme oficiální část srazu krátkými zdravicemi představiteli kraje, okresu a města a pak už si budou účastníci moci vybrat z nabídky komentovaných výletů pod vedením cvičitelů KČT Krásná Lípa. Každý účastník si ze srazu odnese pamětní list, k dispozici Vám bude informační koutek o dopravě v Ústeckém kraji a nejbližším okolí a bude možno zakoupit upomínkové předměty (mapy, průvodce, knížky, turistickou medovinu, tur. bylinný likér apod.).
 
Jan Douda, KČT Krásná Lípa

27.2.2020


Poděkování

Masopust-Krasna-Lipa.jpgKrásnolipské folklorní soubory Lužičan a Dykyta děkují vedení našeho města za vstřícnost a za povolení konat tradiční masopustní obchůzku naším městem a současně děkují všem navštíveným krásnolipským hospodyňkám a organizacím za vlídné a vstřícné přijetí a za nabídnuté pohoštění při našem krátkém zastavení v rámci konání již zmíněné masopustní obchůzky v sobotu 22. 2. 2020. Vážíme si toho, že nám naši spoluobčané vycházejí vstříc a že mají pochopení pro snahu našich souborů při dodržování starých lidových tradic. Díky jim se Krásná Lípa může chlubit tím, že se zde masopustní obchůzky novodobě konají nepřetržitě více než 30 let. Ještě jednou všem srdečné poděkování.

J. P. Škoda

Další fotografie z krásnolipského masopustu najdete ve fotogalerii.


27.2.2020


Cesto Pokec Show podruhé, tentokrát s Jindřichem Böhmem

Jindrich-Bohm-Cesto-pokec-show.jpgCesto Pokec Show je nezvyklé "talk show" tedy pokec s významnou osobností z ne ryze cestovatelského prostředí, avšak na téma cestování. Pokusíme se vám naše hosty představit v trochu jiném světle, než je běžně znáte, nevážně i vážně, s dostatečnou dávkou legrace a prapodivných témat, které jsou s cestami po světě tak nějak spjaty.

Již druhá akce se uskuteční 25. 2. 2020 od 18:00 v Kulturním domě Krásná Lípa a naším hostem bude Jindřich Böhm.

Jindřich Böhm, vrakový potápěč, dobrodruh a fotograf: Majitel IT firmy, potápějící se až do 100 metrových hloubek, objevitel několika vraků lodí a milovník lidských příběhů. Byl součástí několika podmořských expedic, kdy nejvýznamnější asi byla vyšetřovací akce k vraku potopené lodi Estonia. Díky této skutečnosti je na něj dodnes ve Švédsku vypsán zatykač. Jako fotograf sehrál důležitou roli v projektu "Století Miroslava Zikmunda", kde působil jako hlavní fotograf a jeho fotografie zdobí stejnojmennou knihu.

Přijal naše pozvání a souhlasil s tím, že ho můžeme vyzpovídat. Budeme si spolu povídat o potápění k známým i neznámým vrakům, potápění mezi žraloky a o švédském embargu. Nevynecháme jeho oblíbenou Namibii, Francii nebo focení polonahých domorodců v Amazonii. Jindra nám také poví jaká je role fotografa v pozadí natáčení filmu o legendě... Jindra je skvělý vypravěč a tak se máte opět na co těšit!

Vstupenky jsou v předprodeji za 100 Kč. Na místě budou v prodeji za 120 Kč. Pro objednávky a předprodej pište na bigtrip@bigtrip.cz nebo volejte na +420 777 34 24 38.

Ladislav Bezděk, BigTrip.CZ


25.2.2020


Výsledky projektu ResiBil představí vernisáž výstavy Geologie česko-saské křídové pánve mezi Krušnými horami a Ještědem

ResiBil.jpgResiBil je mezinárodni projekt podporovaný Evropským fondem pro regionální rozvoj z Programu podpory přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020. Projekt probíhal v letech 2016–2020 a byl zaměřen na společnou ochranu podzemních vodních zdrojů v česko-saské příhraniční oblasti. Na řešení geologických, hydrogeologických a vodohospodářských podkladů se jako hlavni partner podílela německá strana, zastoupena Saským zemským úřadem pro životni prostředí, zemědělství a geologii (LfULG), a na české straně projektoví partneři reprezentováni Českou geologickou službou (ČGS) a Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka, v.v.i. (VUV TGM, v.v.i.).

Cílem tohoto projektu bylo provedení bilance a zhodnocení možnosti dlouhodobého užívání zdrojů podzemních vod a udržitelného hospodaření s nimi v závislosti na očekávaných dopadech vlivu klimatických změn.

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 10. března v 17 hodin v rumburském muzeu. Výstava zde pak potrvá do 3. dubna 2020.

Výstava Geologie česko-saské křídové pánve mezi Krušnými horami a Ještědem je doplněna fotografiemi Václava Sojky z Národního parku České Švýcarsko.


25.2.2020


Výstava Podoby českých Velikonoc v rumburském muzeu

ceske-Velikonoce-1.jpgceske-Velikonoce-2.jpgOblastní muzeum Děčín, pobočka Rumburk a Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec zvou do rumburského muzea na výstavu Podoby českých Velikonoc.

Výstava Vás hravou formou seznámí s mnoha velikonočními a jarními lidovými zvyky od Chebska až po Vysočinu.

Chcete vědět, jak vypadalo líto nebo čím se zaháněl Jidáš? Dokážete si představit, že se ve Šluknovském výběžku hrály o Velikonocích pašijové hry a skoro v každé vesnici jezdili na koních velikonoční jezdci? To a ještě mnohem více se dozvíte v rumburském muzeu na výstavě Podoby českých Velikonoc, kterou v loňském roce připravilo Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 4. března v 17 hodin a výstava potrvá do 30. dubna 2020.

Autory výstavy jsou Mgr. Jana Hrušková ze SOkA Domažlice a Mgr. Miroslav Černý. Malá dioramata s velikonočními výjevy z jednotlivých oblastí vytvořily tři výtvarnice: Adéla Mazáčová, Irena Maževská a Lenka Vondráčková.

2. dubna 2020 v 17.00 výstavu doplní přednáška Mgr. Josefa Rybánského o velikonočních zvycích ze Šluknovského výběžku.

Pro školy a školky je k výstavě připraven program Příběhy velikonoční.


25.2.2020


Akce zrušena. Vzpomínky pamětníků ožijí díky audio a video reportážím žáků z osmi základních škol Šluknovského výběžku

Pribehy-nasich-sousedu.jpgVe čtvrtek 19. března 2020 se od 16 hodin v Kulturním domě Střelnice v Rumburku uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky pamětníků ze Šluknovska. 

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Šluknovsku konal letos již podruhé, se zapojilo celkem osm žákovských týmů z osmi základních škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze základních škol v Krásné Lípě, Dolní Poustevně, Mikulášovic, Dolního Podluží, Šluknova, Varnsdorfu a rumburských základních škol U Nemocnice a Tyršova. 

V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci 19. března. 

Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, patří pan Martin Schulz, který žákům z Krásné Lípy přiblížil svou práci v rádiu Svobodná Evropa. Pan Jaromír Ulbrecht vyprávěl o svém dětství během druhé světové války, ale i o velmi úspěšném životě v emigraci. O emigraci si děti mohly vyslechnout také z vyprávění pana Jaroslava Šťastného, který jako houslista procestoval celý svět. Pan Werner Hentschel děti seznámil se zajímavou historií obce Liščí i s poválečnými událostmi v našem kraji. O svém dětství za druhé světové války žákům pohovořila paní Věra Kyjovská. Tématu odsunu německých obyvatel a vysídlování pohraničí se věnovaly děti z Dolní Poustevny díky vyprávění pana Willibalda Kreibicha. Děti ze Šluknova naslouchaly sourozencům Růženě Wienerové a Vladislavu Lahučkému o osídlování pohraničí, ale i o následné kolektivizaci. Žáci z Varnsdorfu se vypravili za paní Bohumilou Loukovou, která jim mimo jiné přiblížila i strasti její rodiny v období druhé světové války a po roce 1948. 

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Ester Sadivová (historik), Jitka Čapková (pedagog), Marek Douša (novinář) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybere tři vítězné projekty. Prezentace v Kulturním domě Střelnice v Rumburku je přístupná veřejnosti. 

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum a měst Šluknovského výběžku, konkrétně pak: Dolní Poustevny, Dolního Podluží, Šluknova, Mikulášovic, Rumburku, Varnsdorfu a Krásné Lípy. 

Od roku 2012 do ledna 2020 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé České Republice zapojilo 989 českých škol s více jak 6319 žáky a studenty, kteří pod vedením 1162 učitelů zdokumentovali v 1475 žákovských dokumentaristických týmech téměř již 1500 pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz

Post Bellum, o. p. s.

Pribehy-nasich-sousedu 1.jpgPribehy-nasich-sousedu 2.jpg


23.2.2020


Další strana

Aktuální

Kamera

Krásná Lípa - aktuální pohled na Křinické náměstí

Aktuální počasí

Polojasno

Teplota: 5,6°C
Pocitová teplota: 3,3°C
Vítr: 10,4 km/h
Nárazy: 20,5 km/h
Směr větru: JJZ
Srážky: 1,7 mm/d
Vlhkost: 68%
Tlak: 1003,2 hPa

Akce ve městě

Program kina

Odstávky elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Rizika a nebezpečí

Jsme na Facebooku

logo Facebooku

Mobilní aplikace Česká obec

Krásná Lípa - mobilní aplikace Česká obec

Mapa Krásné Lípy

Krásná Lípa - mapa

Mapa Děčínska

Katalog sociálních služeb

Komunitní plánování na Šluknovsku - Katalog poskytovatelů sociálních služeb

Mobilní aplikace Artur

Odkazy