CS Čeština DE Deutsch

 

Ozvěny Ekofilmu v Krásné Lípě

 

Program
Ozvěn Ekofilmu v Krásné Lípě

(Ke stažení v pdf ZDE:)

Program Ozvěn Ekofilmu v Krásné Lípě

 

Ozvěny Ekofilmu v Krásné Lípě
na Facebooku

 

Ozvěny 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm dozněly

Nultý ročník, věnovaný v mnoha souvislostech vodě a příčinám jejího úbytku v krajině, byl tak zvaně „na zkoušku“ a měl krásnolipským organizátorům zodpovědět otázku, zdali environmentální formát s přesahy do oblastí sociokulturních má zde u nás na „drsném“ severu své náležitě citlivé příznivce a časem by si mohl získat vnímavé a pravidelné návštěvníky.

Soudě dle množství a kvality předaných výtvarných prací z partnerských škol (a těch nejlepších bylo přes padesát) lze usoudit, že z obecné apatie k celospolečenským tématům obavy mít nemusíme.
Z návštěvnosti veřejnosti na sobotních přednáškách v Domě Českého Švýcarska, především těch v dopoledních hodinách, bych mohl mít pocity zcela opačné...

Festival však zahájil dříve, již V úterý ráno po velikonočním pondělku. Všem ve Šluknovském výběžku dobrovolně přihlásivším se partnerským školám se tzv. otevřely brány k Ozvěnám. Prostřednictvím přístupových hesel a internetu si školy mohly jednoduše nasdílet filmy kompletního 42. ročníku festivalu a k tomu ještě další zajímavé bonusové snímky. Na školách se v tom týdnu vytvořil prostor nejenom pro promítání filmů, ale i besedování a mj. i výtvarnou tvorbu.

Vyvrcholením festivalu, na Den Země, byla sobota 22. dubna a vskutku bylo se v Krásné Lípě na co dívat.
Současně od 10 hodin se na třech místech promítalo, přednášelo a samozřejmě besedovalo.
V Kulturním domě ve čtyřech blocích byly odpromítány filmy, včetně těch nejlepších na MFF Ekofilm oceněných v kategoriích „Enviro“, „Heritage“, „Krátký film“ i nejlépe diváky oceněného filmu „Everglades“.

Napříč republikou (jeden ze SRN) se sjelo svá témata do přednáškového sálu OPS České Švýcarsko prezentovat celkem šest přednášejících. Spojujícím podnětem byla jak jinak, než právě VODA. Vysoká úroveň zpracování jednotlivých témat byla nasnadě, vždyť každý přednášející je špičkou svého oboru.
Nesluší se a nemám to ani rád, zabývat se rozdíly a určovat snad toho nejlepšího (nejsme přeci na závodech), mám-li však za sebe vyzdvihnout alespoň jedno odpřednášené téma, pak jím byl retrospektivní pohled na nám nevzdálenou - zjizvenou krajinu po hnědouhelné těžbě, dnes turisticky velmi atraktivní a více známou jako Lausitzer Seenland. Se skvělým překladem Tomáše Salova přednášel „otec“ krajinných přeměn Jörg Schlendstedt.
Jak jinak, divácky nejatraktivnější byla od 16 hodin v Kulturním domě beseda světoznámého filmaře a propagátora ochrany moří a oceánů Steva Lichtaga. Nezapřel svou hereckou minulost a zaplněný kinosál svým vyprávěním dokonale zaujal.

Sklonit se musím před účastí tzv. partnerských škol. Výtvarné práce na téma „Voda a život“ a vědomostní „Vodní kvíz“ byly představeny a též vyhodnoceny od 14 hodin v Lípa Resortu. Všechny práce byly skvělé, některé však bez nadsázky výjimečné.
Třetí soutěžní projekt určený primárně středním školám „Hospodaření s vodou“, bude veřejnosti představen v Krásné Lípě 20. června.
Neměl bych opomenout na celodenní projekci krátkých filmů v malém sále Domu Českého Švýcarska z dílny Greenpeace.
S veselou myslí a osobitým vtipem celým sobotním programem provázel moderátor a herec „Ypsilonky“ Petr Vacek.

Pomyslnou třešinkou na dortu celého programu byl na závěr dne (s trojím vytleskaným přídavkem) koncert svébytné folk–jazzové skupiny Jablkoň.
To samozřejmě není zdaleka celý výčet z programu letošních Ozvěn Ekofilmu v Českém Švýcarsku, více je možné se dozvědět na webu https://www.krasnalipa.cz/ozveny.php

Ozvěny již opravdu dozněly, v myslích pozorných návštěvníků, věřím, že mohou rezonovat dál.
No a jakéže vlastně byly? Domnívám se, že když nic jiného, tak nepochybně inspirativní.

Moc děkuji organizátorům, především za jejich odvahu toliko společensky minoritní formát festivalu zde u nás spustit.
Děkuji za vysokou úroveň zázemí, které v závěrečný den krásnolipští Ozvěnám poskytli a už se moc těším do Krásné Lípy přesně za rok, na Ozvěny 43. MFF Ekofilm. Budou se věnovat problematice „OVZDUŠÍ“.

Milan Hulán

Několik fotografií ze sobotního průběhu Ozvěn najdete v naší fotogalerii.


 

Seznam filmů Ozvěn Ekofilmu v Krásné Lípě

V sobotu 22. dubna 2017 je na programu Ozvěn Ekofilmu v Krásné Lípě i promítání filmů s ekologickou tématiku. ZDE je seznam, z kterého budou vybrány filmy, které uvidíte v krásnolipském kulturním domě od 10:00 do 16:00.
...
(Aktualizováno)
Je vybráno - seznam filmů, které uvidíte a harmonogram promítání najdete ZDE:


 

Přednáška Steva Lichtaga

Steve Lichtag je světoznámý filmař, propagátor ochrany moří a oceánů, ale také známý herec, který hrál například ve filmech - Holky z porcelánu, Trhala fialky dynamitem či Lvi salónu, mohli jsme ho vidět i v TV seriálu Pan Tau. Režíroval filmy jako Poslední lovci, Prapodivný svět či Quo vadis Cambodia. V roce 2004 založil Mezinárodní filmový festival „Voda – moře – oceány“, který se koná pod záštitami Ministerstva životního prostředí, primátora města Ústí nad Labem a rektora Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Je prezidentem nadace CRYSTAL PLANET, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Spolupracuje úzce s takovými osobnostmi, jako je William Parks, Dr. Erich Ritter, Jean-Michel Cousteau, Dr. Samuel Gruber, nebo Garry Atkinson.

Steve Lichtaga můžete vidět v Krásné Lípě, v kulturním domě od 16 hodin při jeho přednášce s názvem „Podmořský svět“. 

Trailer k filmu Aldabra, jednoho z mnoha filmů, které Steve Lichtag věnoval přírodě a podmořskému světu.


 

Ozvěny Ekofilmu na naší škole

Informace z webu krásnolipské školy
...
"Ve čtvrtek 20. dubna se naše škola promění v sály multikina. Dopoledne si žáci zarezervují u žáků z devátého ročníku filmy, které chtějí vidět a od 10,00 hodin proběhne promítání filmů. Od 13, 30 budou naše sály otevřeny i pro veřejnost. Všichni jste srdečně zváni"... Pokračování ZDE:

(Zdroj: http://www.zskrasnalipa.cz)


 

Čtvrteční úklid říčky Křinice se přesouvá

Úklid říčky Křinice Čtvrteční úklid říčky Křinice se z technických důvodů přesouvá na jiný termín. O přesném termínu budeme aktuálně informovat. Děkujeme za pochopení.


 

Čápi - výstava vítězných fotografií ptáka roku 2014

Čápi - výstava vítězných fotografií ptáka roku 2014 … bude k dispozici i návštěvníkům Ozvěn Ekofilmu v sobotu 22. 4. 2017.


 

Představujeme naše přednášející:

Libor Musil.jpg Ing. Libor Musil - LIKO-NOE, zelený ostrov v poušti všední architektury, symbiotický vztah s vodou

Libor Musil, ředitel společnosti LIKO-S, vystudoval Strojní fakultu VUT v Brně. Zakladatel a předseda představenstva společnosti LIKO-S, a. s., působící ve stavebnictví, zabývající se výrobou montovaných hal pro podnikání, interiérových příček, mobilních stěn, akustických podhledů atd. Úspěch sklízí též s konceptem speciálních ekologických staveb LIKO-NOE. https://www.youtube.com/watch?v=OjvmebmyHBE Na trhu působí na trhu již 22 let, má řadu poboček a obchodních zástupců po celém světě. V roce 2014 získala mj. ocenění Rodinná firma roku.


Představujeme naše přednášející:

RNDr. Libor Ambrozek RNDr. Libor Ambrozek (* 2. srpna 1966 Hodonín) - Za tajemstvím jihomoravských stepí

Vystudoval botaniku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, v letech 2002-2006 ministr životního prostředí. V současnosti pracuje jako přírodovědec Správy CHKO Bílé Karpaty. Od roku 2006 je předsedou Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Volný čas tráví s rodinou, cestováním a turistikou.


 

Představujeme naše přednášející:

Ing. Pavel Benda, Ph.D. Ing. Pavel Benda, Ph.D. ( ⃰ 1967) - Ptáci a obojživelníci ve vazbě na vodní plochy

Již od mládí se věnuje zoologii, především ornitologii, a ochraně přírody. Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Devět let pracoval jako zoolog na Správě CHKO Labské pískovce, odkud přešel v roce 2000 na správu nově vyhlášeného národního parku České Švýcarsko. Po čtyřech letech se vrátil na správu CHKO, kde se stal posléze jejím vedoucím. Od roku 2008 je ředitelem Správy národního parku České Švýcarsko. K jeho koníčkům patří cestování a dobré jídlo a pití:-).


Otevření turistické sezony 2017 v Českém Švýcarsku už klepe na dveře…

Úklid říčky Křinice O víkendu 21. dubna – 23. dubna 2017 proběhne již tradiční vyvrcholení společného Otevření turistické sezóny v Českém Švýcarsku, kterou připravuje obecně prospěšná společnost České Švýcarsko s dalšími partnery. Připravena je pestrá škála především turistických akcí na území Českého i Saského Švýcarska.
Jednou z akcí je i cyklovýlet s průvodcem národními parky České a Saské Švýcarsko po tzv. Křinické cyklostezce "Odemykání Křinické cyklostezky". Sraz je v pátek 21. 4. 2017 ve 12:30 na náměstí v Krásné Lípě před Domem Českého Švýcarska. Odtud se přes Kyjovské údolí, Zadní Doubici, Hinterhermsdorf, Neumannmühle jede do Bad Schandau. Zpět se jede vlakem do Rumburku a dále zpět na kolech do Krásné Lípy. Cestovné vlakem si každý hradí sám.
Účast potvrďte Daně Štefáčkové: tel.: 777 819 198, E-mail: dana.stefackova@ceskesvycarsko.cz
Více informací o výletě a o Křinické cyklostezce ZDE:


Koncert kapely Jablkoň

Koncert kapely Jablkoň Na sobotu 22. dubna 2017 se v rámci Ozvěn Ekofilmu v Krásné Lípě připravuje celá řada přednášek se zajímavými osobnostmi o kterých Vás budeme informovat později. Již nyní víme čas, který bude tentýž den patřit koncertu kapely Jablkoň, který se bude konat v krásnolipském kulturním domě a to od 18:00 hodin. Vstupné na koncert je dobrovolné.


Výtvarná soutěž „Voda a život“

Výtvarná soutěž „Voda a život“ Úkolem každého soutěžícího je namalovat nebo vyrobit cokoliv, co má spojitost s vodou. Soutěžícím může být jak jednotlivec, tak i skupina bez omezení věku a soutěží se ve třech kategoriích:
1. ve věku od 3 do 10 let,
2. ve věku od 11 do 15 let,
3. ve věku od 16 do 100 let.

Soutěž bude probíhat v termínu od 20. 3. 2017 do 14. 4. 2017. V tomto období se výkresy a výrobky budou shromažďovat na MěÚ Krásná Lípa, v kanceláři č. 8. Práce budou vystaveny v prostorách Aparthotelu v Krásné Lípě a dne 22. 4. 2017 ve 14 hodin proběhne slavnostní vyhodnocení soutěže.


Vědomostní soutěž „Vodní kvíz“

Vědomostní soutěž „Vodní kvíz“ 1. Kvíz je možné stáhnout (v pdf) ZDE:, nebo získat na e-mailu: drobeckova@krasnalipa.cz.
2. Ze tří nabízených odpovědí u každé otázky vyberte vždy jen jednu správnou možnost.
3. Řešení zašlete na adresu: Město Krásná Lípa, Masarykova 246/6, 407 46 Krásná Lípa, nebo e-mailem: drobeckova@krasnalipa.cz.
4. Nezapomeňte uvést své jméno, věk a adresu bydliště.
5. Obálku nebo e-mail označte viditelně heslem „Vodní kvíz“.
6. Z obdržených a správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kteří budou odměněni.
7. UZÁVĚRKA SOUTĚŽE JE 14. dubna 2017.


Soutěžní projekt „Hospodaření s vodou“

Soutěžní projekt „Hospodaření s vodou“ Úkolem jednotlivce, případně třídního kolektivu, je zpracovat téma "Hospodaření s vodou” (vítány budou i vyrobené pomůcky, či zpracovaná prezentace). Práce je nutné odevzdat do 16. 6.2017 na MěÚ Krásná Lípa, případně poslat na adresu drobeckova@krasnalipa.cz a viditelně je označit slovy "Hospodaření s vodou". Jednotlivé výsledky zadání budou představeny dne 20. 6. 2017 od 15 hodin v Kulturním domě v Krásné Lípě, ty nejlepší budou odměněny věcnými cenami.

Soutěžní úkoly:
1. Navrhněte účinné formy hospodaření s vodou na vaší škole a kvantifikujte v čase reálné úspory.Proveďte komplexní posouzení, včetně (případné) investiční návratnosti opatření.
2. Využívá vaše škola v systému spotřeby vody vodu dešťovou? Popište její možná využití, zjistěte efekty možných úspor.
3. Mohou být Vámi navržené projekty úspor pitné vody přenositelné na další školy? Popište na modelovém příkladu.Organizační tým:


 

Aktuální pohled

Krásná Lípa - aktuální pohled na Křinické náměstí


Atuální počasí na webu meteorologické stanice v Krásné Lípě

Rizika a nebezpečí

Odkazy

Program kina

Akce ve městě

Mapa Krásné Lípy

Krásná Lípa - mapa

Mapa Děčínska

Turistický průvodce

EKOLAMP

Mobilní aplikace

Krásná Lípa - mobilní aplikace Česká obec

Jsme na Facebooku