CS Čeština DE Deutsch EN English

Nepřehlédněte

VideoTipy na výlety z Krásné Lípy

Pozemky pro výstavbu rodinných domů

Dotační program na připojení na veřejnou kanalizační síť

Virtuální prohlídka města Krásná Lípa

Aktuality

Výstava Lesní řemesla Českého Švýcarska

V Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě na náměstí je až do 21. srpna 2018 k vidění výstava Lesní řemesla Českého Švýcarska, kterou vytvořila Správa národního parku České Švýcarsko.
Na výstavě se seznámíte se starými lesními řemesly, poodhalíte tajemství zaniklých smoláren, dehtáren a milířů a dozvíte se něco o historii lesních řemesel, která byla obživou dřívějších obyvatel Českého Švýcarska.
K výstavě byly vydány brožurky na stejné téma v českém i německém jazyce, které jsou k dostání zdarma na informačním středisku.
Výstava je ke shlédnutí v otevírací době informačního střediska každý den od 8:00 do 17:00 (od 12:00 do 12:30 je zavřeno).
Na výstavu navazují Dny řemesel u Dolského mlýna, které se konají letos 24. 8. až 26. 8. 2018, a pořádá je již tradičně Správa národního parku České Švýcarsko.

Jarmila Judová


24.6.2018


Mezinárodní hudební festival ve Filipově

12. ročník mezinárodního hudebního festivalu v poutní bazilice Panny Marie ve Filipově zve v době prázdnin na celou řadu jedinečných hudebních zážitků. V nádherném prostředí filipovské baziliky se během prázdnin každou neděli představí špičkoví umělci z Čech i ze zahraničí. Všechny koncerty mají jedno společné – varhany, které jsou pro svůj originální zvuk v unikátním akustickém prostředí baziliky vyhledávaným nástrojem nejen mnoha interpretů, ale i posluchačů varhanní hudby. Kromě varhan na koncertech zazní i celá řada dalších hudebních nástrojů, zpěv i mluvené slovo. Další informace najdete na stránkách festivalu: www.artemusica.cz


24.6.2018


Recitál Slávka Janouška & Luboše Vondráka

Písničkář Slávek Janoušek známý folkovému publiku už od poloviny 80. let, autor řady výrazných písní (Halleyova kometa, Škoda 1000MB, Rozhovor s nádražákem…) vystoupí spolu s „portovním kolegou“, kytaristou Lubošem Vondrákem v sobotu 7. července 2018 od 18:00 v krásnolipském kulturním domě. Vstupné je 40 Kč.


23.6.2018


Vernisáž výstavy obrazů a koncert Vladimíra Franze

Od 9. července bude možné si v Krásné Lípě prohlédnout obrazy vystudovaného právníka, výtvarníka, literáta, hudebníka a v neposlední řadě také pedagoga profesora Vladimíra Franze. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 9. července v 17:00 v Domě Českého Švýcarska, kde si zájemci budou moci obrazy prohlédnou až do 10. srpna 2018. V kostele svaté Máří Magdalény nás po výtvarném zážitku čeká hudební, kdy Vladimír Franz od 18:00 vernisáž doplní svým koncertem.


23.6.2018


Sportem ku zdraví

Historicky první atletická olympiáda DSO Sever se i přes zvěsti nedobrého počasí povedla. Sluníčko nám přálo, výkony byly excelentní a soutěžilo se hlava nehlava. Naše město na rumburském stadionu reprezentovaly děti z naší školky i školy. Závěrem se proběhli i starostové a starostky zúčastněných měst a symbolicky tak olympiádu ukončili. Další fotografie z olympiády ve fotogalerii:


22.6.2018


Koncert k 200. výročí vybudování kostelních schodů

Koncert Krásnolipského komorního sboru k 200. výročí vybudování kostelních schodů se uskuteční v úterý 26. června 2018 od 18:00 na schodech vedoucích ke kostelu svaté Máří Magdalény v Krásné Lípě.


21.6.2018


Tour de Feminin opět s hvězdným obsazením

K začátku prázdnin neodmyslitelně patří Tour de Feminin. Tradiční mezinárodní etapový cyklistický závod žen s pestrým mezinárodním zastoupením vynikajících cyklistek jedoucí se v malebné krajině Šluknovského výběžku a Českokamenicka. Letos již 31. ročník startuje na Křinickém náměstí ve čtvrtek 5. července a pokračuje do neděle 8. července, kdy se jede závěrečná 5. etapa s cílem na krásnolipském náměstí, po které následuje slavnostní vyhlášení výsledků celého závodu.

V loňském roce se na start závodu postavilo rekordních 182 závodnic a i letos startovní listina slibuje kvalitní závod a dramatické boje. Startovat by mělo 176 závodnic. Mezi startujícími jsou například závodnice Nového Zéland, USA, Kazachstánu, Belgie (včetně mistryně světa v cyklokrosu Sanne Cant), Holandska, Slovinska a nebudou chybět ani české závodnice. Další informace na stránkách závodu: www.tourdefeminin.com

 

 


21.6.2018


Tour de Feminin – přehled uzavírek

Cyklistický klub z Krásné Lípy ve spolupráci s městem Krásná Lípa pořádá ve dnech 5. – 8. července 2018 XXXI. ročník světového poháru – mezinárodního etapového cyklistického závodu žen „TOUR de FEMININ - Memoriál Šárky Víchové Peškové“. Proto se na Vás obracíme s prosbou o zvýšenou pozornost při průjezdu vaší obcí.

1. etapa – 5. července 2018 – čtvrtek
Úsek Lipová – Velký Šenov bude uzavřen v obou směrech od 15:00 – 16:00
Varnsdorf, náměstí Dr. E. Beneše – úplná uzavírka od 15:30 – 17:30
Krásná Lípa, Křinické náměstí – úplná uzavírka od 13:00 – 14:00
Úsek Krásná Lípa – Kyjov – Doubice bude uzavřen v obou směrech od 16:00 – 17:00
Úsek Doubice – Rybniště bude uzavřena v obou směrech od 16:00 – 17:00 
2. etapa – 6. července 2018 – pátek
Úsek Rybniště – Doubice bude uzavřen v obou směrech od 11:00 – 12:00
Úsek Doubice – Krásná Lípa bude uzavřen v obou směrech od 11:00 – 12:00 hodin 
3. etapa, časovka – 7. července 2018 – sobota
Úsek Krásná Lípa – Krásný Buk – Zahrady – Vlčí Hora – Brtníky – Brtníky – Vlčí Hora – Zahrady – Krásný Buk – Krásná Lípa – bude uzavřen v obou směrech pro všechna vozidla od 9:00 – 13:30 
4. etapa – 7. července 2018 – sobota
Rumburk, Lužické náměstí – úplná uzavírka od 15:00 – 19:00        
5. etapa – 8. července 2018 – neděle
Krásná Lípa, Křinické náměstí – úplná uzavírka od 11:00 – 13:30
Úsek Rybniště – Doubice – Krásná Lípa bude uzavřen v obou směrech od 11:00 – 14:00
 
Děkujeme za spolupráci a současně Vás zveme na tento závod.
Organizační výbor „Tour de Feminin – Memoriál Šárky Víchové Peškové“

21.6.2018


IX. Mezinárodní folklorní festival Krásná Lípa

Ve dnech 8. – 10. června 2018 se pod záštitou senátora SPČR Zbyňka Linharta, hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a starosty města Krásná Lípa Jana Koláře již podeváté uskutečnil Mezinárodní folklorní festival Krásná Lípa. Tuto nejsevernější oslavu lidového umění a tradic pořádal folklorní soubor LUŽIČAN z Krásné Lípy za finanční podpory Ústeckého kraje, města Krásné Lípy a ministerstva kultury ČR. Festival získal certifikát Rodinného stříbra Ústeckého kraje pro rok 2018.
První pořad festivalu proběhl tradičně v Doubické hospodě, kde se v celovečerním programu představil valašský soubor Ševčík z Ostravy. Zároveň ve Chřibské na sále restaurace Radnice tančil a zpíval dětský lotyšský soubor Dzitarins.
Sobotní program zahajoval v 10.00 hod. na krásnolipském náměstí dětský pořad, kde se divákům přestavil místní dětský folklorní soubor Křiničánek, Dykytka, romská Lila – Rosa a lotyšský Dzitarins. Zazpívali také malí i větší zpěváčci základních uměleckých škol a ukázku ze školní akademie předvedly děti z krásnolipské základní školy. Současně na druhé straně náměstí začala soutěž v jízdě zručnosti užitkových elektrických automobilů Goupil a GEM a zároveň si diváci mohli prohlédnout prezentaci traktorů ISEKI. Toto vše zajišťoval tým pracovníků firmy Eurogreen z Jiřetína pod Jedlovou. V obřadní síni krásnolipské radnice mezitím proběhlo setkání představitelů města v čele se starostou Janem Kolářem se zástupci souborů.
Ve 13.3o hod. se cca 240 krojovaných účinkujících seřadilo na schodech před kostelem sv. Máří Magdalény, a než se vydali průvodem k podiu, pohostili ředitelé festivalu Naďa a Petr Semelkovi chlebem a solí, nechyběl přípitek pivem z místního pivovaru Falkenštejn, hosty senátora Zbyňka Linharta, krajskou radní pro kulturu Jitku Sachetovou, starostu města Krásná Lípa Jana Koláře a Karinu Strnadovou z ústeckého odboru kultury a památkové péče.
Krátce po 14. hodině, za přítomností všech účinkujících a diváků, slavnostně přivítal moderátor festivalu Martin Louka všechny hosty. Při zahájení si také organizátoři chtěli připomenout sto let od vzniku Československa a tak pozvaní hosté, mezi kterými byl i pamětník sázení lípy na Křinickém náměstí pan Josef Chudoba, pověsili pentle s trikolorou na mladou lípu – český národní symbol a všechny soubory společně zazpívaly československou hymnu. Po krátkých proslovech hostů předala krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová pořadatelům certifikát Rodinného stříbra Ústeckého kraje.
Následoval Galaprogram IX. MFF Krásná Lípa rozdělený na dvě části. Písně, tance, tradice i kroje svých regionů předvedl soubor Ševčík z Ostravy, slovenský Toplan z Giraltovic, polský Jedliniok z Wroclavi, pražští Vycpálkovci, lotyšský Dzitarins a čínská skupina Pivoňka z Prahy. Po první části programu proběhlo vyhodnocení soutěžní jízdy zručnosti elektromobilem. Ceny předali zástupci firmy Eurogreen z Jiřetína pod Jedlovou. Ve druhé části Galaprogramu se soubory ještě jednou představily s dalším programem.
Vyvrcholením celého dne byl od 19.oo hod. koncert známé kapely FLERET se ZUZANOU ŠULÁKOVOU. Po koncertě se ještě hrálo, zpívalo i tančilo do pozdních hodin. Po celý den byl zajištěn stánkový prodej.
V neděli se pořadatelé v přátelském duchu rozloučili s pozvanými soubory a po obědě se všichni rozešli zaslouženě odpočívat.
Pořadatelé děkují všem partnerům a sponzorům za spolupráci a podporu.
Do dalšího ročníku bychom si přáli tak skvělé počasí, jaké provázelo tento festival. 

Naďa Semelková – organizační ředitelka festivalu


21.6.2018


Milovníci dobrého divadla si přišli na své

.... a to především ženy. Opět se totiž mohly přesvědčit, že převyšují mužské pohlaví téměř ve všem. Divadelní soubor Bozkov jim to předvedl v hudební komedii Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Dílo vychází ze stejnojmenné knihy manželů Peasových. Ti se dlouhodobě zabývají rozdíly mezi pohlavími a právě některé z jejich nejzajímavějších poznatků jsou divákům během představení s humorem servírované. Zaslouží se o to dva představitelé hormonů - ženský estrogen a mužský testosteron. Další postavy je pak velmi vtipně komentují a předvádějí, jak vše probíhá v praxi. Hru prolíná množství hudebních vystoupení, a tak diváky potěší známé melodie českých i zahraničních písniček. V pátek 15. 6. proto diváci odcházeli pobaveni a příjemně naladěni a za to patří hercům z Bozkova náš dík.

Alena Starostová


21.6.2018


Zastupitelé se sešli na 19. zasedání

V úvodu jednání se zastupitelé seznámili především se Zprávou o hospodaření města za rok 2017 – Závěrečným účtem a s účetní závěrkou. Celkově hospodaření skončilo přebytkem 1,43 mil. Kč, město není zadlužené, nečerpá žádné úvěry. Auditorská společnost neshledala v hospodaření města žádné chyby a nedostatky.

Následovala Zpráva o činnosti technických služeb, doplněná prezentací širokého spektra různých aktivit a agend, které jsou TS města zajišťovány. TS májí v současnosti 26 stálých zaměstnanců, 15 pracovníků ve veřejně prospěšných službách. Dále zde příležitostně pracují osoby v alternativním trestu a nezaměstnaní ve veřejné službě.

Dále byla na programu podrobná zpráva starosty města o stavu jednotlivých investičních projektů, doplněna aktuálními fotografiemi z probíhajících staveb. Těmi nejvýznamnějšími jsou např.: zklidnění dopravy v okolí základní školy, rekonstrukce T- klubu, výstavba veřejných záchodků a dobíjecí stanice pro elektromobily, přístavba tělocvičny pro sauny a wellness, buduje se bylinná zahrada Lužických hor a Labských pískovců, rekonstruuje se zeleň na hřbitově ve Vlčí Hoře. Podány jsou dotační žádosti na rekonstrukci sběrného dvora, chodníků ve Varnsdorfské, Pražské a Stradalově ulici. Zajišťuje se stavební povolení na víceúčelovou plochu pod rybníkem Cimrák, projektuje se chodník v ulici Křižíkova atd. Zároveň začátkem prázdnin proběhne pokládka nových asfaltových povrchů v hodnotě cca 1,8 mil. korun. Zakoupila se nová technika pro TS: příkopový žací stroj, stroj na ekologickou likvidaci plevelů a mytí městského mobiliáře a nový traktor. Do konce roku bude zakoupen i nový nakladač, tzv. traktorbagr.

Následovaly zprávy o hospodaření a činnosti našich příspěvkových organizací Kostka Krásná Lípa a Základní škola a Mateřská škola Krásná Lípa přednesené jejich ředitelkami Hanou Volfovou a RNDr. Ivanou Preyovou. Všechny přednesené zprávy byly projednány bez výhrad.

Po prodeji několika pozemků, byla projednána a schválena budoucí smlouva darovací a dohoda o spolupráci se společností OMNIUM, z. s. , která usiluje o záchranu chátrající Dittrichovy hrobky, která je památkově chráněna. Spolek za určitých podmínek získá od města darem pozemek pod hrobkou. Zastupitelé zároveň schválili dar v hodnotě 200 tis. Kč, ve formě řeziva pro statické zajištění hrobky.

Následujícím usnesením zastupitelé schválili vstup města Krásná Lípa do vznikajícího DMO Lužické a Žitavské hory. Spolek se bude zabývat mj. propagací této turistické destinace, rozvojem cestovního ruchu a dalšími společnými projekty.

Následně zastupitelé rozhodli o poskytnutí peněžitého příplatku společnosti KŘINICE KRÁSNÁ LÍPA, s.r.o. ve výši 4 mil. Kč na pořízení nových kotlů a souvisejících úprav v centrální kotelně. Společnost je 100% vlastněná městem a zabývá se výhradně výrobou tepla pro naše sídliště. Poté byly schváleny kontrolní akce na letošní rok pro Finanční výbor a Kontrolní výbor zastupitelstva města. Kontrolní akce se např. zaměří na hospodaření s bytovým fondem nebo na zadávání veřejných zakázek.

Zastupitelstvo také schválilo přijetí dotace na asistenta prevence kriminality a vzalo na vědomí informaci o přidělení dotace na vybudování hřiště u T-klubu nad sídlištěm, a to z programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Následně byla schválena i smlouva o spolupráci při zabezpečování požární ochrany s obcí Doubice.

V diskusi zastupitelů pak byli zastupitelé informováni podrobně o situaci v Lužické nemocnici s poliklinikou v Rumburku, která je v kritické situaci a dojde k dočasnému uzavření interního oddělení. Ohrožena je akutní péče pro 55 tisíc obyvatel Šluknovska. Starostové obcí regionu, spolu se senátorem Zbyňkem Linhartem se snaží situaci aktivně řešit s Ústeckým krajem, VZP a ministerstvem zdravotnictví.

Jan Kolář, starosta města


13.6.2018


Zájezd na Slavnosti piva do Eibau

Folklorní soubor Lužičan za finanční podpory města Krásná Lípa pořádá v neděli 24. června 2018 zájezd na Slavnosti piva do Eibau. Odjezd autobusu je v 9:30 ze zastávky u náměstí a návrat cca ve 14:30. Přihlásit se můžete v Železářství u Semelků nebo na tel.: 774 565 184.


13.6.2018


Cross Parkmaraton Krásná Lípa 2018

K závěru prázdnin patří i Parkmaraton a chybět nebude ani letos – opět se poběží na Den Českého Švýcarska 25 srpna. Již nyní můžete prozkoumat jednotlivé tratě, prostudovat propozice a registrovat se na stránkách www.parkmaraton.cz.


13.6.2018


Přípravy unikátního koncertu vrcholí


11.6.2018


Změny ve vydávání občanských průkazů a cestovních pasů


6.6.2018


Krásná Lípa recyklací elektrospotřebičů výrazně ulevila životnímu prostředí. Loni jsme odevzdali k recyklaci 7 979,53 kilogramů starých spotřebičů.

Snaha recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí. Krásná Lípa obdržela certifikát vypovídající o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení. Díky environmentálnímu vyúčtování společnosti ASEKOL můžeme nyní přesně vyčíslit, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci vysloužilého elektra ušetřili ekosystém Země. Víme také, o jaké množství jsme snížili produkci skleníkových plynů CO2 nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která s námi dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení.

Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že v loňském roce jsme vyřadili 7 979,53 kilogramů elektra. Tím, že jsme ho následně předali k recyklaci, jsme uspořili 109,98 MWh elektřiny, 6 141,89 litrů ropy, 487,51 m3 vody a 4,10 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 22,90 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 101,37 tun.

Výsledek studie společnosti ASEKOL jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Když si uvědomíme, že recyklace běžných 100 televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na 4 roky, nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy potřebných až k sedmi cestám do Chorvatska, jsou to impozantní čísla. Pozitivní zprávou pro uživatele počítačů také je, že odevzdání 10 vysloužilých monitorů ušetří spotřebu energie potřebnou pro chod notebooku po dobu necelých 5 let.

Všichni, kteří tříděním takto zásadně přispívají k ochraně životního prostředí, si zaslouží obrovský dík.


5.6.2018


Informativní rozbor pitné vody

V rámci služeb Zdravotní Ústav se sídlem v Ústí nad Labem (zřizovatelem je Ministerstvo Zdravotnictví ČR) nabízí nyní informativní rozbor vody za velmi výhodnou cenu. Více informací najdete v přiloženém letáčku.


22.3.2018Archiv

Aktuální pohled

Krásná Lípa - aktuální pohled na Křinické náměstí


Atuální počasí na webu meteorologické stanice v Krásné Lípě

Rizika a nebezpečí

Odkazy

Program kina

Akce ve městě

Mobilní aplikace

Krásná Lípa - mobilní aplikace Česká obec

Mapa Krásné Lípy

Krásná Lípa - mapa

Mapa Děčínska

Turistický průvodce

EKOLAMP

Jsme na Facebooku

planujvylety.cz