CS Čeština DE Deutsch EN English

Nepřehlédněte

VideoTipy na výlety z Krásné Lípy

Pozemky pro výstavbu rodinných domů zdarma

Virtuální prohlídka města Krásná Lípa

Aktuality

Jak nakládat s odpadem v době nouzového stavu?

Dbejme na maximální míru ochrany a osobní hygienu při nakládání s odpady. Chraňme svého popeláře – mysleme na pracovníky odpadových firem a neodkládejme své odpady mimo kontejnery a popelnice, aby s nimi popeláři nemuseli přijít do přímého kontaktu. Snažme se minimalizovat celkový objem a množství odpadů – neplýtvejme potravinami, zmenšujme objem veškerých odpadů, které vyhazujeme, odložme na pozdější dobu jarní úklidy domů a zahrad, omezme odpad z úklidu domů a bytů, probírky šatníků apod. Použité roušky, rukavice a kapesníčky ukládejme do plastového pytlíku a zavázané je vhazujme do popelnic a kontejnerů na směsný odpad. V žádném případě je nedávejme do barevných kontejnerů (papír, plast, textil). Chraňme tak společně pracovníky třídících linek, kterým by jinak hrozilo riziko nákazy.

Pokud nejsme v karanténě – nakládejme se svými odpady jako doposud a třiďme, jak jsme zvyklí. Ale soustřeďme se více na zmenšení objemu – maximálně sešlapávejme a mačkejme odpad tak, aby kapacita kontejnerů vydržela co nejdéle. Směsný odpad nadále ukládejme do černých kontejnerů.

Pokud jsme v karanténě – po tuto dobu netřiďme odpady = neodkládejme je do barevných kontejnerů. Veškerý odpad odkládejme do pevného plastového pytle, případně dvou slabších pytlů. Po naplnění (nejpozději však do 24 hodin) pytel pevně zavažme a na povrchu ošetřeme dezinfekčním prostředkem. Poté jej můžeme odložit do popelnic a kontejnerů na směsný odpad.

nouzovy-stav-odpady1.jpgnouzovy-stav-odpady2.jpgnouzovy-stav-odpady3.jpg


7.4.2020


Nové odběrové místo na koronavirus ve Šluknově

Od úterý 7. dubna je otevřeno odběrové místo na koronavirus ve Šluknově – MUDr. Vratislav Prejzek, s. r. o. Nachází se na parkovišti za ordinací na adrese Nám. Míru 344 a je oficiálním odběrovým místem registrovaným na stránkách ministerstva zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/ Na odběr je potřeba se objednat na čísle 778 589 939.

Provozní doba: pondělí a středa 7 – 11 hodin, úterý a čtvrtek 13 – 17 hodin, pátek 7 – 9 hodin.

K odběru hrazenému ze zdravotního pojištění je potřeba vyplněná elektronická žádanka od praktického lékaře, vhodné je přinést i papírovou žádanku (tzv. „káčko“) s Vaším telefonním číslem, jelikož ne vždy je systém elektronických žádanek funkční.

Cena odběru pro samoplátce je 2850 Kč, platí se v hotovosti na místě. Ordinace za odběr nechce nic, peníze pošle laboratoři. Zpracování vzorků zabezpečuje firma Diagnostika Ústí nad Labem.

(Zdroj: www.facebook.com/mudr.vratislav.prejzek)


7.4.2020


Zastupitelé se sešli dvakrát krátce za sebou 24. 2. a 9. 3. 2020

Krasna-Lipa.jpgPrvní, ještě únorové jednání bylo mimořádně zařazeno, aby se zastupitelé poradili o situaci okolo prodeje Hotelu Beseda na Křinickém náměstí, neboť na termín 26. 2. 2020 je Dražební vyhláškou č. 1/2020 nařízena Finančním úřadem Rumburk dražba nemovitých věcí, konkrétně Hotelu Beseda. Vzhledem k nedobrému vývoji v užívání hotelu v loňském roce, kdy pořádání romských zábav vyvolávalo opakovaně problémy s nepořádkem na náměstí, vandalismem a rušením nočního klidu, jsme měli obavy, aby hotel nebyl zakoupen pro provozování ubytovny, k tzv. obchodu s chudobou. Několik pokojů již bylo podobně využíváno.

Nejnižší dražební podání bylo stanoveno na částku 6,2 mil. korun. Objekt byl současně nabízen k prodeji prostřednictvím realitních kanceláří za cenu 9,9 mil. korun. Je však zatížen nepřehlednou řadou exekučních a dalších závazků. Jednání o přímém prodeji naše právní zástupkyně JUDr. Ruthová, jako velmi rizikovou, městu nedoporučila.

Zastupitelé rozhodli o tom, že se město dražby zúčastní s cílem objekt zakoupit a stabilizovat situaci v samém centru města. Následně se sešla Rada města Krásná Lípa, která v neveřejném jednání stanovila maximální kupní částku (byla dostatečně vysoká) a pověřila starostu účastí v dražbě. Dražba hotelu Beseda rozhodnutím Finančního úřadu byla den před konáním dražby 25. 2. 2020 zrušena. Bohužel jsme tak přišli o možnost aktivně situaci ovlivnit.

Druhé jednání, již dle schváleného plánu práce se konalo 9. 3. 2020 a na programu bylo především projednání stavu připravovaných investičních akcí na letošní rok. Jsou připraveny stavby nových chodníků (ulice Křižíkova a Masarykova, část k nádraží), rekonstrukce stávajících (Smetanova ulice ke hřbitovu a Kyjovská kolem EMG). Stavět se bude i nové parkoviště ve Vlčí Hoře. Proběhne 2. etapa modernizace veřejného osvětlení LED technologií. V druhé polovině roku pak začne výstavba další etapy víceúčelového prostoru pod hrází rybníka Cimrák. Proběhnou opravy dalších místních komunikací v min. částce 2 mil. korun. Jsou podány další žádosti o dotace, např. na zateplení modrého domu s pečovatelskou službou nebo na přístavbu základní školy. Výsledky dotačních řízení budou známy až v průběhu roku, realizace pak proběhne až v roce následujícím.

Dále byla zastupiteli projednána Zpráva o činnosti České Švýcarsko, o. p. s. Společnost prošla kritickým obdobím, je však finančně i personálně stabilizovaná. V regionu plní řadu důležitých funkcí v propagaci a rozvoji cestovního ruchu, environmentální výchově atd., a s novým ředitelem Janem Šmídem získala i novou energii.

Zastupitelstvo projednalo a schválilo i Zprávu o výsledcích finančních kontrol – nebyly zjištěny žádné nedostatky!

Následně byly schváleny členské příspěvky do organizací, jichž je město členem a v nichž aktivně působí: Hospodářská a sociální rada Děčínska, Euroregion NISA, Euroregion LABE, Destinační fond ČŠ, DMO Lužické hory a Dobrovolný svazek obcí Sever.

Bylo schváleno přijetí dotace na pečovatelskou službu na rok 2020 ve výši 714 tis. korun. Zároveň byly schváleny i výsledky městského dotačního programu pro podporu kulturní, sportovní, tělovýchovné činnosti. Bylo rozděleno 309 tis. Kč na činnost, 321 tis. Kč na akce, 10 tis. Kč zbývá jako rezerva na mimořádné účely. Součástí podpory je bezplatný pronájem potřebných prostor a technická podpora od Technických služeb města.

Zastupitelstvo města rozhodlo také, při příležitosti 150 let povýšení Krásné Lípy na město a jako výraz ocenění a pocty k historickému přínosu rodiny Dittrichových, o změně názvu ulice Smetanova na Dittrichova. Jméno C. A. Dittricha ponese i městský park. Vedle Frindovy či Stradalovy ulice tak bude mít naše město i ulici pojmenovanou po největším mecenáši krásnolipské historie.

V pozemkové agendě stojí za zmínku prodej dalšího pozemku na stavbu rodinného domu v rámci akce „Pozemky zdarma!“

Zastupitelé také schválili plán kontrol, které letos vykoná kontrolní výbor ZM. Proběhne kontrola dodržování podmínek a uplatňování dotačního programu na podporu kulturní, sportovní, tělovýchovné činnosti a práci s mládeží, připravenost města na období sucha, zajištění vody pro občany atd.

Jan Kolář, starosta města


7.4.2020


Byl zahájen zápis dětí do 1. ročníku ZŠ

zapis-do-1.trid.jpg

Zápis do 1. tříd se koná od pondělí 6. dubna 2020 8:00 do pátku 17. dubna 2020 12:00 bez přítomnosti dětí ve škole. Skládá se pouze z formální části (podání žádosti), motivační část zápisu byla zrušena. Formulář žádosti a další informace najdete na webu školy: www.zskrasnalipa.cz Informace ke stažení v pdf ZDE:


6.4.2020


Ukliďme Křinici

Uklidme-Krinici.jpg

(Aktualizováno 6. 4. 2020) Rozpis úklidu a volné úseky: č. 2 a č. 3

...

Ať už sami nebo s rodinou se i v současné době můžete zapojit do tradičního jarního úklidu říčky Křinice a individuální pobyt v přírodě tak spojit i s jejím úklidem.

Z důvodu bezpečnosti jsme trasu (z centra města až k restauraci Na Fakultě) rozdělili na 11 úseků. Pro bezpečí nás všech kontaktujte tel. 777 184 083, kde se domluvíte na vašem úseku a budete-li potřebovat, i na vyzvednutí pytlů na odpadky. Nezapomeňte na vhodnou obuv a gumové rukavice. Pytle s odpadky pak nechávejte na viditelném místě u silnice. Odvoz zajistí technické služby. A když nám z úklidu pošlete i fotky, budeme rádi. Fotky nám můžete zasílat na e-mail kino@krasnalipa.cz

Úklid bude probíhat od neděle 5. do čtvrtka 9. dubna 2020.


6.4.2020


Dočasné uzavření parkoviště u vstupu do Kyjovského údolí

parkoviste-Kyjov.jpgPo dohodě s místním oddělením Policie ČR bylo uzavřeno parkoviště u vstupu do Kyjovského údolí. Celá oblast bude zvýšeně monitorována policií z důvodu omezení jednodenní návštěvnosti a vysoké koncentrace osob v turisticky atraktivních lokalitách. ❗Pozor❗ – turistická stezka k Praporku je z důvodu rekonstrukce uzavřena.


6.4.2020


Výluka na železnici

vyluka.jpgProvozovatel dráhy, Správa železnic, s. o., informuje o plánované výluce na železniční trati 081 Děčín – Benešov nad Ploučnicí – Rumburk a zpět, která bude probíhat v úseku Krásná Lípa – Rumburk a zpět ve dnech 6. – 9. dubna 2020, vždy od 7:00 hodin do 14:00 hodin. Účelem této výluky je údržba na trati (odstranění vegetace) ve vyloučeném úseku.

Dopravce České dráhy, a. s. proto musí přistoupit k následujícím opatřením: Všechny vlaky ve vyloučeném úseku Krásná Lípa – Rumburk a zpět budou nahrazeny autobusy náhradní dopravy. Předpokládané zpoždění náhradní autobusové dopravy může dosáhnout cca 5 až 10 minut. U všech vlaků nebudou v úseku s náhradní autobusovou dopravou garantovány služby uvedené v jízdním řádu tzn. "Vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku", "Přeprava spoluzavazadel" a "Úschova během přepravy". Přeprava kočárků bude možná pouze do vyčerpání kapacity autobusu náhradní dopravy.


6.4.2020


Přišel nám velmi milý dopis z Großschönau

Grosschonau-dopis-1str.jpgGrosschonau-dopis-2str.jpgS městem Textildorf Großschönau máme velmi blízký vztah, pracujeme společně na řadě různých projektů, často se navštěvujeme. Např. připravujeme autobusovou linku až k Trixi Parku atd. 3. dubna 2020 nám pan starosta Frank Peuker poslal velmi pěkný dopis. Sdílíme tyto obavy společně!

 


6.4.2020


Problémový chodník ke hřbitovu projde rekonstrukcí

chodnik-ulice-Smetanova.jpgPracovníci našich TS zahájili rekonstrukci chodníku od dětského domova ke hřbitovu.


30.3.2020


Kostka nabízí pomoc s domácí výukou

Kostka-pomoc-s-vyukou.jpgPlakátek ke stažení v pdf ZDE:


30.3.2020


Změna provozu mateřských škol

MS-zmena-provozu.jpgOd 30. 3. do 9. 4. 2020 bude uzavřena MŠ v ulici Smetanova (Motýlek). Provoz pro děti z obou školek bude zajišťovat MŠ v Masarykově ulici (Sluníčko).

Od 14. 4. do 24. 4. 2020 bude uzavřena MŠ v Masarykově ulici (Sluníčko). Provoz pro děti z obou školek bude zajišťovat MŠ ve Smetanově ulici (Motýlek).


30.3.2020


Mimořádné vydání Vikýře

VikyrV pátek 27. 3. 2020 byla pracovníky města zahájena distribuce mimořádného vydání Vikýře. Bude pokračovat o víkendu. Najdete zde řadu důležitých informací. Ke stažení (v pdf) je k dispozici na webu www.krasnalipa.cz v menu život ZDE:


28.3.2020


Rekonstrukce turistické trasy přes Kyjovský hrádek

Koglerova-naucna-stezka.jpgZ důvodu rekonstrukce turistické trasy přes Kyjovský hrádek je od 26. března 2020 nejdéle do konce dubna 2020 uzavřen úsek Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem od Sýrového potoka k napojení na červeně značenou turistickou trasu Pod Praporkem. Správa národního parku děkuje za pochopení.

Více informací na webu www.npcs.cz ZDE:


28.3.2020


Pokračujeme v rekonstrukci chodníků

rekonstrukce-chodniku- Kyjovska-ulice-1.jpgrekonstrukce-chodniku- Kyjovska-ulice-2.jpgrekonstrukce-chodniku- Kyjovska-ulice-3.jpgV souběhu s rekonstrukcí přilehlé krajské komunikace rekonstruujeme chodník v Kyjovské ulici u EMG.


28.3.2020


Vážení spoluobčané,

krajina.jpgpo několik minulých dní jsme s úlevou mohli zveřejňovat informaci, že na Šluknovsku nebyl zjištěn nemocný s virózou koronaviru Covid-19. Bohužel, 26. 3. 2020 byl potvrzen první zjištěný výskyt v sousední obci.

Kolegou starostou jsme byli ujištěni, že dotčená osoba se chovala velmi zodpovědně, nikam nevycházela. Celá domácnost je nyní v karanténě, nikam nevychází a obec jim poskytne veškerý možný a bezpečný servis (nákupy, dezinfekce, apod.). Průběh onemocnění je naštěstí velmi lehký a bez obtíží. Starostu se skutečností seznámil sám nemocný. Stát tuto informaci neposkytuje.

Vzhledem ke stále ostudně nízkému počtu testovaných osob, navíc i s relativně dlouhou prodlevou mezi provedením odběru a vlastním testováním a sdělením výsledku (zpoždění až 6 dní) je potřeba nadále svědomitě dodržovat bezpečnostní pravidla, doporučení a nařízení. I vzhledem k naší příhraniční poloze je předpokládatelné, že nakažených osob je mezi námi mnohem více. Máme pro vás k dispozici dostatek ochranných roušek, zajišťujeme desinfekční prostředky.

Nákaza může potkat každého z nás, naše blízké, kamarády, prostě kohokoliv. Stejně tak způsob a místo nákazy může být různé. Je na místě maximální ohleduplnost a pochopení pro každého budoucího nakaženého.

Prosím, nepodléhejme strachu, zachovejme si otevřenou mysl i naše srdce! Vše společně zvládneme!

Jan Kolář, starosta města


27.3.2020


Kůrovec řádí i v Městském parku

kurovec-Mestsky-park-Krasna-Lipa.jpgturisticke-znaceni.jpgNěkolik dalších smrků padlo kvůli kůrovcové kalamitě v Městském parku. Pracovníci TS je postupně likvidují. Postupně je však nahradíme jinými jehličnany.

Turistické značení se snažíme zachovat alespoň provizorně.


27.3.2020


Aktualizovaná krizová opatření města Krásná Lípa

Krizova-opatreni2-Krasna-Lipa-strana1.jpgKrizova-opatreni2-Krasna-Lipa-strana2.jpgV souvislosti s aktuální situací ohledně koronavirunabízíme tyto aktualizované informace. Krizová opatření ke stažení v pdf ZDE:

Pokud potřebujete roušku máme ji pro vás na radnici, Kostka má od 26. 3. do 29. 3. 2020 zavřeno.

Stav roušek – Krásná Lípa:
- Celkem jsme získali: 7 398 ks
- Distribuce občanům: 4 200 ks
- Distribuce mimo: 1 370 ks (např. Lužická nemocnice 150+40, Nemocnice Liberec 200, Policie ČR 110, poskytovatelé služeb 100 atp.)
- Zásoba: 1 808 ks

Děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům. Pomoc všech je neuvěřitelná.


26.3.2020


Odložení ohlašovací povinnosti ve vztahu k životnímu prostředí a speciální režim pro úkony ve správních řízení

TISKOVÁ ZPRÁVA MŽP – S ohledem na vyhlášený stav nouze se ohlašovací povinnosti pro soukromou i veřejnou sféru odkládají o tři měsíce

Praha, 19. března 2020 - Blíží se termíny, do nichž má mnoho soukromých i veřejných subjektů povinnost ohlašovat příslušným úřadům některé skutečnosti týkající se životního prostředí, například roční zprávy o plnění povinností zpětného odběru elektroodpadu, baterií a pneumatik a další souhrnné údaje podle zákona o odpadech či množství některých specifických znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší atp. (tzv. ohlašovací povinnost)… Pokračování ZDE:

TISKOVÁ ZPRÁVA MŽP – Speciální režim pro úkony ve správních řízení v době vyhlášeného nouzového stavu

Ministerstvo životního prostředí může účastníkům správních řízení, resp. dotčeným osobám, prominout zmeškání úkonu, kdy úkon (např. odvolání, vyjádření účastníka řízení, doplnění podkladů) nemohl být v době vyhlášeného nouzového stavu proveden v určité lhůtě. Možnost prominout lhůtu se bude vztahovat na úkony s povinnou lhůtou v době od 12. března 2020 do zrušení nouzového stavu… Pokračování ZDE:


25.3.2020


Pomoc pro Šluknovsko z Libereckého kraje

desinfekce-z-Libereckeho-kraje.jpgPrvní stovky litrů desinfekce rukou se podařilo získat díky velkorysosti hejtmana Libereckého kraje pana Martina Půty. Barely zamířily do obou nemocnic, měst a obcí Šluknovska.


25.3.2020


Vláda kvůli šíření nákazy koronavirem vyhlásila stav nouze a zpřísnila preventivní opatření

Usneseni-vlady-stav-nouze.jpgOd 12. března 2020 14 hodin platí na území České republiky stav nouze. V návaznosti na vyhlášení nouzového stavu byla přijata další opatření k omezení šíření koronaviru.

V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru v České republice spustilo 12. března 2020 Ministerstvo zdravotnictví ČR nové webové stránky: https://koronavirus.mzcr.cz Veřejnost zde najde všechny důležité kontakty, doporučené postupy, informace pro zdravotníky, informace pro zaměstnance a zaměstnavatele, vydaná opatření a doporučení, tiskové zprávy a aktuality, dále také vývoj ve světě a přehled států s vysokým rizikem přenosu nákazy, a potřebné materiály ke stažení.


13.3.2020


Archiv

Aktuální pohled

Krásná Lípa - aktuální pohled na Křinické náměstí


Atuální počasí na webu meteorologické stanice v Krásné Lípě

Rizika a nebezpečí

Odkazy

Program kina

Akce ve městě

Mobilní aplikace

Krásná Lípa - mobilní aplikace Česká obec

Mapa Krásné Lípy

Krásná Lípa - mapa

Mapa Děčínska

Turistický průvodce

EKOLAMP

Katalog sociálních služeb

Komunitní plánování na Šluknovsku - Katalog poskytovatelů sociálních služeb

Jsme na Facebooku

planujvylety.cz